STOWARZYSZENIE ZESPÓŁ OPIEKUNÓW KULTUROWEGO DZIEDZICTWA WARSZAWY „ZOK”
STATUT
I.
Postanowienia ogólne
§ 1.
- Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK” i jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa.
- Terenem działalności Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska oraz zagranica.
- Stowarzyszenie jest zarejestrowane na podstawie obowiązujących praw i ma osobowość prawną.
- Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
- Stowarzyszenie używa pieczęci prostokątnej z nazwą:
Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK” i symbolem – znakiem Stowarzyszenia, zawierającym schematyczny wizerunek osiemnastowiecznej studni warszawskiej zwanej „Grubą Kaśką”.
- Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej ogółu jego członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania. O przystąpieniu do tych organizacji, bądź wystąpieniu z nich, decyduje Walne Zebranie Członków większością kwalifikowaną co najmniej 2/3 członków zwyczajnych biorących udział w Walnym Zebraniu Członków.
II.
Cele i środki działania Stowarzyszenia
§ 2.
- Celem Stowarzyszenia jest ochrona zabytków, przede wszystkim znajdujących się na terenie miasta stołecznego Warszawy i Mazowsza, a także zabytków związanych z Rzeczpospolitą Polska poza jej granicami, a w szczególności ochrona:
a) dzieł budownictwa, urbanistyki i architektury, niezależnie od ich stanu zachowania, historycznych założeń urbanistycznych miast i osiedli, parków i ogrodów dekoracyjnych, cmentarzy, budowli i ich wnętrz wraz z otoczeniem oraz zespołów budowlanych o wartości architektonicznej, a także budowli i konstrukcji inżynieryjnych mających znaczenie dla historii;
b) pamiątek historycznych, jak militaria ruchome, pola bitew, miejsca upamiętnione walkami o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, obozy zagłady oraz inne tereny, budowle i przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub z działalnością instytucji i wybitnych osobowości historycznych;
c) obiektów techniki i kultury materialnej, jak stare kopalnie, huty, warsztaty, budowle, konstrukcje, urządzenia, środki transportu, maszyny, narzędzia, instrumenty naukowe i wyroby szczególnie charakterystyczne dla dawnych i nowoczesnych form gospodarki, techniki i nauki, gdy są unikatami lub wiążą się z ważnymi etapami postępu technicznego;
d) rzadkich okazów przyrody żywej lub martwej, w tym również nie podlegających przepisom o ochronie przyrody;
e) pracowni i warsztatów wybitnych twórców i działaczy, jak również dokumentów i przedmiotów związanych z ich życiem i działalnością;
f) krajobrazów kulturowych istotnych dla dziedzictwa kulturowego.
- Stowarzyszenie realizuje cele określone w punkcie 1. przez:
a) pełnienie roli społecznej służby konserwatorskiej, tzn. zbieranie informacji o zagrożeniach dóbr kultury i niezwłoczne przekazywanie ich właściwym terenowo władzom i służbom konserwatorskim;
b) kierowanie wniosków i postulatów do właściwych terenowo władz i służb konserwatorskich oraz władz samorządowych i państwowych w sprawie ochrony dóbr kultury na terenie objętym działalnością Stowarzyszenia;
c) sporządzanie opisów i dokumentacji fotograficznej zagrożonych dóbr kultury;
d) prowadzenie drobnych interwencyjnych prac zabezpieczających i konserwatorskich w obiektach zabytkowych, po uzyskaniu zezwolenia właściwych terenowo władz i służb konserwatorskich;
e) tworzenie klimatu społecznego zainteresowania dla ochrony dóbr kultury poprzez:
– stały kontakt z właścicielami lub administratorami obiektów zabytkowych,
– inspirowanie publicystyki prasowej w obronie zabytków,
– prowadzenie akcji petycyjnych,
– prowadzenie – w razie potrzeby – spektakularnych akcji protestacyjnych w obronie zagrożonych dóbr kultury, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami prawa,
f) utrzymywanie stałych kontaktów i wymianę informacji z innymi stowarzyszeniami, uwzględniającymi postulat ochrony dóbr kultury jako jeden ze swych celów statutowych;
g) utrzymywanie stałych kontaktów i współpracę z grupami oraz organizacjami ekologicznymi;
h) popularyzację celów Stowarzyszenia poprzez działalność wydawniczą, organizację seminariów i konferencji, inicjowanie lub organizowanie odczytów, wykładów, seminariów, konferencji, wystaw, pokazów, wycieczek.
III.
Członkowie Stowarzyszenia
§ 3.
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
- Członkowie dzielą się na: zwyczajnych, wspierających, honorowych.
- Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, która została przyjęta na podstawie deklaracji podpisanej przez 2 członków. W przypadku małoletniego wymagana jest zgoda jego rodziców lub jego prawnych opiekunów.
- Członkiem wspierającym może być każda pełnoletnia osoba fizyczna lub osoba prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklaruje stałą składkę na rzecz Stowarzyszenia. Członek wspierający będący osobą fizyczną działa w Stowarzyszeniu osobiście. Członek wspierający będący osobą prawną działa przez przedstawiciela.
- Członkiem honorowym może być osoba pełnoletnia, wybitnie zasłużona dla ratowania dóbr kultury miasta stołecznego Warszawy, Rzeczpospolitej Polskiej i zabytków polskich poza jej granicami.
- Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
- Członkowie zwyczajni mają prawo do:
a) czynnego i biernego prawa wyborczego,
b) korzystania z urządzeń Stowarzyszenia,
c) brania udziału w działalności Stowarzyszenia.
- Członek wspierający będący osobą prawną posiada identyczne prawa jak członek zwyczajny z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Członek honorowy ma wszystkie uprawnienia członka Stowarzyszenia.
- Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek:
a) przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów, uchwał władz Stowarzyszenia,
b) uczestniczenia w realizacji celów i zadań Stowarzyszenia,
c) regularnego uiszczania składek członkowskich, co nie dotyczy członków honorowych.
- Członkostwo ustaje na skutek: śmierci, rezygnacji, skreślenia uchwałą Zarządu z powodu nieusprawiedliwionego nie opłacania składek za okres dłuższy niż 2 lata, wykluczenia na podstawie uchwały Zarządu za działalność niezgodną ze Statutem lub na szkodę Stowarzyszenia.
- Członkowi skreślonemu lub wykluczonemu przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Zarządu w ciągu 14 dni od daty zawiadomienia o skreśleniu lub wykluczeniu.
IV.
Władze Stowarzyszenia
§ 4.
Władzami Stowarzyszenia są: Walne Zebranie Członków, Zarząd, Komisja Rewizyjna.
§ 5.
Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata, ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, zwyczajną większością głosów. Wybór władz następuje z nieograniczonej liczby kandydatów.
§ 6.
Członkowie władz pełnią funkcje społecznie.
§ 7.
1. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
2. Do kompetencji Walnego Zebrania należy w szczególności:
a) uchwalanie ogólnych zasad i kierunków działalności merytorycznej i finansowej,
b) rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań Zarządu,
c) wybór Członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
d) uchwalanie Statutu Stowarzyszenia, jego zmian i poprawek,
e) uchwalanie regulaminu Walnego Zebrania,
f) uchwalanie wysokości składek członkowskich,
g) podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia.
§ 8.
Walne Zebranie zwołuje Zarząd, co najmniej jeden raz na dwanaście miesięcy lub częściej na pisemny wniosek Komisji Rewizyjnej lub co najmniej połowy członków Stowarzyszenia, powiadamiając o jego terminie, miejscu i propozycjach porządku obrad wszystkich członków listami poleconymi co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem obrad. Jeżeli członek nie poinformował Zarządu o zmianie adresu korespondencyjnego, zawiadomienie wysłane na dotychczasowy adres uważa się za doręczone.
§ 9.
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Zarząd zwołuje raz na 2 lata.
§ 10.
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub na wniosek pisemny co najmniej 1/3 członków Stowarzyszenia. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołane przez Zarząd na wniosek Komisji Rewizyjnej lub członków ma się odbyć nie później niż po upływie 30 dni od daty złożenia wniosku.
§ 11.
W Walnym Zebraniu z głosem stanowczym udział biorą pełnoletni członkowie zwyczajni, honorowi i wspierający.
§ 12.
Z wyjątkami przewidzianymi w Statucie uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie Zebrania. W drugim terminie Zebrania bez względu na liczbę obecnych i uprawnionych członków Stowarzyszenia.
§ 13.
1. Jeżeli Walne Zebranie nie postanowi inaczej, głosowanie nad uchwałami odbywa się jawnie.
2. Rozwiązania Stowarzyszenia może dokonać Walne Zebranie Członków. Uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia zapada zawsze w głosowaniu tajnym, większością 2/3 głosów oddanych przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
§ 14.
1. Zarząd Stowarzyszenia składa się z 5 osób. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera prezesa, wiceprezesa, sekretarza, skarbnika.
2. Posiedzenia Zarządu odbywają się co najmniej raz w miesiącu.
§ 15.
1. Do kompetencji Zarządu należy:
a) przyjmowanie nowych członków Stowarzyszenia,
b) realizacja celów statutowych Stowarzyszenia, uchwał Walnego Zebrania, wniosków Komisji Rewizyjnej,
c) uchwalanie ramowych rocznych planów działalności i preliminarzy budżetowych zatwierdzanych przez Walne Zebranie,
d) składanie sprawozdań z działalności Zarządu Walnemu Zebraniu Członków,
e) administrowanie majątkiem Stowarzyszenia,
f) zatrudnianie pracowników etatowych Stowarzyszenia, składanie oświadczeń woli w innych sprawach,
g) prowadzenie innych spraw przewidzianych statutem,
h) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz.
2. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3 członków Zarządu.
3. Dla ważności pism i oświadczeń woli Zarządu w zakresie praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu.
§ 16.
1. Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób, w tym przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
2. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
a) kontrola realizacji uchwał Walnego Zebrania Członków,
b) kontrola pracy merytorycznej, gospodarki finansowej pod względem celowości i rzetelności,
c) kontrola realizacji składek członkowskich co najmniej raz do roku,
d) składanie sprawozdań ze swej działalności i wniosków w sprawie absolutorium,
e) występowanie z wnioskiem o zwołanie Walnego Zebrania Członków.
3. Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów w pełnym składzie.
§ 17.
W razie ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniany poprzez przeprowadzenie wyborów na nieobsadzone stanowisko.
V.
Majątek Stowarzyszenia
§ 18.
1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
2. Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
a) składki członkowskie,
b) darowizny, zapisy, spadki,
c) wpływy z działalności statutowej Stowarzyszenia (dochody z własnej działalności, dochody z majątku Stowarzyszenia).
3. Stowarzyszenie może tworzyć z osobami fizycznymi i prawnymi spółki prawa cywilnego i handlowego.
4. Dochody Stowarzyszenia pochodzące z działalności spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego przeznaczone są wyłącznie na cele statutowe.
5. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
VI.
Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 19.
1. Uchwalenie Statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości głosów – 2/3, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
2. Uchwalenie Statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie Stowarzyszenia mogą być przedmiotem Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków.
3. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
4. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w Statucie, mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 roku, nr 20, poz. 104, z późniejszymi zmianami).
Warszawa, 4 grudnia 2000 r.